Czym jest podział działki?
Aby odpowiedzieć na pytanie czym jest podział nieruchomości powinniśmy na początku zapoznać się z pojęciem 'nieruchomości'. Jak podaje kodeks cywilny, nieruchomość to część powierzchni ziemskiej będąca odrębnym przedmiotem własności(grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.
W ujęciu wieczystoksięgowym, nieruchomością jest część powierzchni ziemskiej, dla której urządzono księgę wieczystą. Fakt utworzenia dla nieruchomości odrębnej księgi wieczystej jest wymogiem formalnym jej wyodrębnienia. Księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości.
Procedura geodezyjnego podziału działki polega na fizycznym podzieleniu działki ewidencyjnej na części (co najmniej dwie). Wynikiem przeprowadzonego podziału nieruchomości gruntowej jest ustalenie granic dzielonej działki oraz sporządzenie wymaganej odrębnymi przepisami dokumentacji technicznej. Podział działki będzie możliwy przy zachowaniu zgodności z ustaleniami planu miejscowego (jeśli nie uchwalono miejscowego planu zagospodarowania terenu należy brać pod uwagę zgodności z decyzją o warunkach zabudowy) oraz zapewnieniu dostępu projektowanym działkom do drogi publicznej. W szczególnych przypadkach dopuszcza się możliwość wykonania podziałów niezgodnych z ustaleniami planu miejscowego, np. konieczność wydzielenia drogi koniecznej czy dopełnienia istniejącej działki kosztem innej.
Wniosek o podział nieruchomości jest składany przez osobę właściciela lub użytkownika wieczystego gruntu (bądź wspólny i zgodny wniosek wszystkich współwłaścicieli lub współużytkowników wieczystych nieruchomości). W praktyce pomimo, iż geodeta uprawniony będzie wykonywał dla Państwa podział, właściwy Urząd (Wójt, Burmistrz, Prezydent) informować będzie Państwa o efektach jego działań – jesteście Państwo jako wnioskodawcy stroną postępowania o podział nieruchomości gruntowej.
Tryby procedury podziału nieruchomości
- tryb podziału nieruchomości rolnych i leśnych, dotyczy nieruchomości leśnych bądź rolnych (przeznaczonych w planie miejscowego zagospodarowania na cele leśne i rolne lub wykorzystywane na te cele w przypadku braku planu). Podział dokonywany jest bez wydawania decyzji administracyjnych,
- tryb administracyjny, dotyczy działek budowlanych, podział na podstawie decyzji wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta zgodnie z Ustawą o Gospodarce Nieruchomościami.
Rodzaje podziałów
Podział nieruchomości rolnych i leśnych
Dotyczy gruntów przeznaczonych pod uprawy rolne lub leśne, gdzie celem jest wydzielenie mniejszych działek dla celów rolniczych, sprzedaży lub dziedziczenia.
Podział nieruchomości budowlanych
Obejmuje tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową, usługową czy przesyłową, umożliwiając tworzenie działek budowlanych zgodnych z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Podział nieruchomości w celu zniesienia współwłasności
Stosowany, gdy współwłaściciele chcą podzielić nieruchomość na odrębne części, aby każdy z nich mógł dysponować własną działką.
Podział nieruchomości pod drogi publiczne
Wykonywany w przypadku konieczności wydzielenia części gruntu pod budowę lub poszerzenie dróg publicznych.
Co otrzymam po podziale?
- operat techniczny, dokumentacja geodezyjna zawierająca wszystkie pomiary, mapy i protokoły związane z podziałem,
- mapę z projektem podziału, przedstawiającą nowy układ działek wraz z ich numeracją i powierzchnią,
- wykaz zmian gruntowych, informujący o nowych podziałach działek, niezbędny do aktualizacji ewidencji gruntów i budynków,
- decyzję administracyjną zatwierdzającą podział, wydaną przez właściwy organ gminy lub miasta, stanowiącą podstawę prawną do wprowadzenia zmian w księgach wieczystych.